W naszym Ośrodku szczególnie dbamy o umiejętność komunikowania się, rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny. Uczniowie uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych tj.

• logopedia
  • gimnastyka korekcyjna
  • terapia przez sztukę
  • muzykoterapia
  • terapia psychoruchowa
  • terapia pedagogiczna
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

W 1993 roku przy SOSW Nr 12 powstał Klub Sportowy Olimpiad Specjalnych „Bełska”, który w 1998r. został przekształcony w Sekcję Sportową Olimpiad Specjalnych „Muszelka”, gdzie dzieci i młodzież trenują następujące dyscypliny: badminton, bowling w kręgielni, lekką atletykę i aktywność motoryczną dla osób ze sprzężeniami, łyżwiarstwo na Towarze, jazdę na rolkach, koszykówkę oraz piłkę nożną. Nasze dzieci zdobywają liczne nagrody i medale na zawodach sportowych w kraju i zagranicą.

W Ośrodku działa też teatrzyk „MIM i Spółka” W przedstawieniach biorą udział dzieci, bez względu na stopień niepełnosprawności. Dzieci uczą się poczucia pewności siebie, rozwijają swoją mowę, pamięć, a także poczucie rytmu i słuch muzyczny. Teatrzyk wystawia swoje przedstawienia na uroczystościach szkolnych oraz podczas Przeglądów Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Ośrodek posiada doskonale wyposażone sale: rehabilitacyjną, muzyczną, logopedyczną oraz pracownie: bukieciarstwa, plastyczne, gospodarstwa domowego i tkactwa.

Uczniowie w bieżącym roku mają szansę uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z bukieciarstwa i tańca na rolkach.

W placówce powstała drużyna harcerska Nieprzetartego Szlaku „Żółte Pióra” oraz gromada zuchowa „Wesołe Krasnoludki”. Wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w cotygodniowych zbiórkach, biwakach, rajdach, piknikach i innych imprezach organizowanych przez Hufiec.

W ramach godzin miejskich dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zainteresowania uczestnicząc m.in. w zajęciach plastycznych, technicznych, ruchowych, muzycznych, edukacji matematycznej oraz edukacji ekologicznej.
Nasze dzieci biorą także aktywny udział w życiu kulturalnym stolicy, chodzimy do kin, na spektakle teatralne, na wystawy plastyczne, do ZOO oraz na koncerty muzyczne.